Kultúra híd – hídkultúra

három napos tavaszművészeti rendezvény
Kapolcson/Veszprémben/Nagyvázsonyban

2023. 04. 27-28-29.

Horváth Balázs híd
(Nagyvázsony)
Faluhíd (Kapolcs)
 
Kalaposhíd (Kapolcs)
 
Vár híd (Nagyvázsony)
Szent István völgyhíd (Veszprém)

Az esemény jó példa az Európa Kulturális Főváros mentorálása általi kisebb-nagyobb települések összefogására, az örökség kezelés különleges és modell szerű módszerére a művészet/régészet/helyi érték megőrzése, használata segítségével. A különleges esemény évad indító kulturális turisztikai jelentőségű is lehet. A tervezett helyszínek egyedisége és „komplex”, újszerű használata bemutatja, hogy a települések miként „aknázhatják ki” és mutathatják be, tölthetik meg új tartalommal épített örökségeiket, ez esetben a hídjaikat. Az esemény több szálon is kapcsolódik az „Eger-víz patakművészeti őrség 13 településen a Balaton északi partján” c. projekthez.

A Kapolcsi Kulturális és Természetvédelmi Egylet, mint az EKF által 2 projektben is támogatott civil szervezet – különleges, három napos új eseményre készül Kapolcson, Nagyvázsonyban és Veszprémben. A tervezett „kulturális híd” a kis-közepes települések és Európa Kulturális Fővárosa között jön létre, azok hídjain, vagy azok közvetlen környezetében. A projekt a helyi értékeket, művészeti és egyéb aktivitásokat koncentráltan és új formában mutatja be egy-egy koncerttel, a hidakra készült land art installációkkal. A két résztvevő településen is átfolyó Eger patak/Vázsonyi-víz kapolcsi hídjairól indul az esemény (Kalapos híd, Faluhíd híd). Másnap folytatódik a vázsonyi Horváth Balázs hídon és a Vár hídon, harmadik nap pedig Veszprémben a Szent István völgyhídon (vagy az alatt) fejeződik be. A hídkoncerteken a Kapolcska Programokon felnőtt fiatal népzenészek, „kamarazenészek”, ill. ismert/népszerű tanáraik és egyéb előadóművészek szerepelnek. Az Egylet által 2016 óta kezelt Helyi Értéktár ünnepe is lesz az esemény. Mind a két településen (Falumalom, Kinizsi vár), mind Veszprémben (Hangvilla) vetítésekre és előadásokra kerül sor, amelyeken kölcsönösen bemutatjuk a helyi értékeket. (Pl. azt a 16 emberi/táji/épített kapolcsi örökséget, amely releváns része a Balaton-felvidék, Déli Bakony régiónak.)

Ezek a napok egyben a tájkultúra ünnepei is lesznek, ti. a hidak alatti/melleti területek takarítására is sor kerül. Kapolcson és Vázsonyban az élő víz fontosságára való figyelemkeltést is fókuszba helyezzük. Kapolcson az esemény alatt indítjuk el a Laczkó Dezső Múzeummal való együttműködés keretén belüli kapolcsi Királykő bronzkori földvár látványfeltárását is.

Közreműködők: Talamba ütőegyüttes, Szirtes Edina Mókus és barátai, Juhász Réka és zenekara, a Tördemic Táncegyüttes, Free Style Chamber Orchestra, Veszprémi Liszt Ferenc Kórustársaság, Cimbali Band, Daniel Speer Brass, Karácsony János (James), Nagyvázsonyi Dalárda, Veszprémi Légierő Bigband

Kiállítás rendezés, installációk: Art Moments, Kovács Rózsa grafikus (Kapolcs), Szurdi Éva keramikus (Kapolcs)

Régészeti feltárás: Laczkó Dezső Múzeum (Veszrém)

Együttműködés: nagyvázsonyi, kapolcs, veszprémi helyi Értéktárak, vázsonyi Kinizsi Vár, Pannon Egyetem (Veszprém), Balaton-felvidéki Nemzeti Park